A A A

Agroturystyka

Specyfiką powstałego w roku 1997 gospodarstwa agroturystycznego są konie oraz jego atrakcyjne położenie w centralnej Polsce  na  Wysoczyźnie Bełchatowskiej.

 

Gospodarstwo agroturystyczne znajduje się w Woli Kazubowej, na terenie gminy Tuszyn. Gmina Tuszyn położona jest w środkowej części województwa łódzkiego w powiecie łódzkim - wschodnim, na południe od miasta Łodzi.

 

Dla turystyki konnej istotny jest fakt, że przez „Ranczo w dolinie” przebiega 10-ty odcinek stanowiący część 325 km pętli wewnętrznej Łódzkiego Szlaku Konnego im. mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala”, który obejmuje całe województwo łódzkie w sumie mierząc 1817 km.

 

 

 

 

Okolica i walory agroturystyczne

  

Biorąc pod uwagę walory turystyczne, do głównych atutów gminy należą lasy tuszyńskie zlokalizowane na terenie polodowcowych wydm. W chwili obecnej ich powierzchnia wynosi około 1000 hektarów. O ich wartości przyrodniczej może świadczyć fakt, że na ich terenie wyodrębnione zostały dwa rezerwaty przyrody:

 

  • Rezerwat przyrody Wolbórka o powierzchni 35 hektarów utworzony w 1959 roku w celu zachowania fragmentu naturalnego olsu porzeczkowego i łęgu jesionowo-olszowego u źródeł rzeki Wolbórki oraz ochrony rzadkiego motyla - szlaczkonia borówkowca, jako reliktu polodowcowego.

 

Walory agroturystyczne Walory agroturystyczne

Okolice gospodarstwa agroturystycznego Atrakcje w okolicy

Okoliczne lasy Warto odwiedzić

 Agroturystyka Walory okolicy

 

  • Rezerwat przyrody Molenda im. Edwarda Potęgi o powierzchni 143 hektarów utworzony został w 1959 r. w celu zachowania fragmentu pierwotnego lasu mieszanego (dawniej Puszczy Łódzkiej) z jodłą pospolitą, bukiem zwyczajnym i świerkiem pospolitym, występującymi tu przy granicy swojego naturalnego zasięgu. Rezerwat położony jest wśród rozległych lasów po zachodniej stronie krajowej „jedynki” około 3 km na północny zachód od Tuszyna, nieopodal miejscowości Rydzynki.

 

Atrakcje turystyczne Okolica gospodarstwa

Rezerwat w okolicy Atrakcja agroturystyczna

Lasy w okolicy Tablica informacyjna

 

Na obszarze pierwszego z nich „Wolbórka” dominuje olsza czarna charakterystyczna dla terenów podmokłych. Rezerwat zajmuje rozległe nieckowate zagłębienie, w którym znajdują się źródła rzeki. Temperatura wody w źródłach niezależnie od pory roku jest stała i wynosi 10,5 stopnia C. Miejsca podmokłe, błotniste należą do ulubionych siedlisk dzików. Spotkać tutaj można również wiele gatunków ptaków, między innymi bociana czarnego. Drugim obszarem chronionym jest rezerwat „Molenda” z naturalnym lasem, w którego drzewostanie dominują buk, świerk i jodła. Największe i najciekawsze okazy jodły mogą osiągać nawet ponad 30 m wysokości, 90 cm średnicy i od 2 do 3 m obwodu w pierśnicy. Teren rezerwatu jest ostoją zwierzyny leśnej. Szczegółowe zwiedzanie rezerwatu jest możliwe dopiero po uzgodnieniu z pracownikami nadleśnictwa.

 

Nieopodal ośrodków jeździeckich w Dłutówku znajdują się obszary docelowych Zespołów Przyrodniczo-Krajobrazowych „Borkowice” i „Dąbrowa II”. Ponadto, na terenie gminy znajdują się również trzy zabytkowe parki oraz kilka pomników przyrody, część Tuszyńsko - Dłutowskiego obszaru chronionego krajobrazu. Lasy wokół Tuszyna to tereny polowań aż czterech kół łowieckich. Można zatem stwierdzić, że o atrakcyjności turystycznej gminy decydują przede wszystkim jej walory przyrodnicze.
 

Nadmienić również warto, że klimat gminy uznawany jest za jeden z najbardziej korzystnych na terenie całego województwa, czego dowodem jest fakt wybudowania w Tuszynku szpitala dla osób z chorobami płuc. Należy także wspomnieć że na terenie gminy znajdują się takie miejscowości jak chociażby Rydzynki, czy Zofiówka, które często są określane mianem podłódzkiego centrum wypoczynkowego.

 

Baza noclegowa i formy noclegów.

 

Gospodarstwo agroturystyczne „Ranczo w dolinie” zajmuje powierzchnię około 24 hektarów .

Do dyspozycji gości jest 5 pokojów:

 

  • 2 pokoje 2-osobowe
  • 1 pokój  4-osobowy
  • 1 pokój  5-osobowy
  • 1 pokój  8-osobowy

 

Cztery pokoje - dwa dwuosobowe, czteroosobowy oraz ośmioosobowy dysponują własną łazienką i WC. Zakwaterowani w pokoju pięcioosobowym mają do dyspozycji łazienkę i WC ogólnodostępne - na korytarzu. Do dyspozycji gości są dwa budynki mieszkalne (w obydwu pokoje znajdują się na parterze - nie stanowi to problemu dla osób niepełnosprawnych) jeden samodzielny oraz drugi, dzielony, w którym mieszkają również właściciele gospodarstwa. W pokojach jest dostęp do Internetu.

 

Ogólnie gospodarstwo agroturystyczne dysponuje 21 miejscami noclegowymi. Oprócz tego do dyspozycji turystów znajduje się grill, miejsce na ognisko, kuchnie polowe, plac zabaw dla dzieci, basen. W okresie letnim możliwy jest wypoczynek pod namiotami lub w przyczepie kempingowej.

 

Wyżywienie

 

Podobnie, jak wiele innych gospodarstw agroturystycznych, również i „Ranczo w dolinie” oferuje własne wyżywienie (charakter wyżywienia jest całodzienny), w tym potrawy regionalne, jak np.: różnego rodzaju nalewki (np.: aroniowa), czy bigos myśliwski.

 

Przykładowe menu jest skomponowane w następujący sposób:

  • zupa brokułowa,
  • udka kurczaka faszerowane,
  • ziemniaki zapiekane,
  • surówka lub mizeria,
  • kompot,
  • ciasto własnego wypieku (np.: szarlotka).
     

Gospodarstwo agroturystyczne prowadzi działalność całoroczną - również w zimie. Ze względu na fakt, że gospodarstwo dysponuje obszerną salą jadalną, jego oferta obejmuje również organizację wesel oraz innych imprez okolicznościowych, bankietów, imprez integracyjnych.
Sprzyjają temu klimatyzowane sale jadalne z zapleczem oraz wydzielone miejsce na orkiestrę. Maksymalna liczba gości to około 80.
 

Dodatkową atrakcją w tym zakresie jest bryczka lub kareta dowożąca młodą parę na uroczystości weselne.
 

Ze względu na specyfikę gospodarstwa hodowla koni - jest ono podzielone na dwie części: tą przeznaczoną dla gości i tą przeznaczoną dla zwierząt. Goście mają jednak prawo wstępu do części hodowlanej. Mogą oni zobaczyć jak wygląda praca w stajni i siodlarni, a także na padoku.

 

Atrakcje dla gości

 

Poza zajęciami nauki jazdy konnej „Ranczo w dolinie” proponuje inne dodatkowe atrakcje:

 

  • zwiedzanie okolicy z właścicielami gospodarstwa (np.: zakole rzeki Wolbórki lub wzniesienie, z którego widać całą panoramę Lodzi),
  • grzybobranie w okolicznych lasach,
  • przejazdy konne po okolicy,
  • w okresie zimowym możliwość uprawiania skiringu - jazda na nartach za koniem.

 

Na terenie rancza od dawna organizowane są obozy i kolonie dla dzieci, których stałym punktem jest nauka jazdy konnej.

 

Gospodarstwo posiada kilkadziesiąt koni i kuców. Ponadto możliwa jest przejażdżka 120 letnią bryczką należącą kiedyś do znanego łódzkiego fabrykanta Geyera. którą odkupiono od byłego woźnicy. Inną atrakcją jest tramwaj konny, który wystąpił w filmie Romana Polańskiego „Pianista”.

 

Innym interesującym elementem działalności gospodarstwa jest organizacja corocznych zawodów w skokach przez przeszkody.

 

Inną coroczną imprezą, jaka odbywa się pod auspicjami gospodarstwa „Ranczo w Dolinie” jest tzw. Hubertus, którego punktem kulminacyjnym jest tradycyjna pogoń za lisem.

 

Wyróżnienia

 

O jakości oferowanych usług w gospodarstwie może świadczyć fakt, że w roku 1999, a więc na samym początku jego działalności, przyznano mu dyplom i wyróżnienie rzeczowe w finale wojewódzkim krajowego konkursu „Zielone Lato’99” na najlepsze gospodarstwo agroturystyczne. Udział w nim wzięło 40 gospodarstw z całej Polski. Kolejnym wyróżnieniem stanowiącym dowód wysokiej jakości usług jest wyróżnienie w konkursie agro-eko-turystycznym „Zielone lato 2002” na najlepsze gospodarstwo agroturystyczne w województwie łódzkim.

 

Mile widziani właściciele kotów, psów i koni.